Iron Sky

iron-skyÖnceki yazımda Iron Sky (Demir Gökyüzü) filminin çıkış noktası ve öykünün asıl kaynağı olan Nazi-UFO  komplo teorileri ile ilgili bir şeyler yazmıştım, merak edenler bakabilirler. Burada daha çok filmin kendisine ait bir şeyler anlatacağım. Kısaca hikayeyi özetlemek gerekirse; II. Dünya Savaşının sonlarına doğru Hans Kammeler adındaki bir SS bilim adamı, anti-yer çekimi teknolojisinde büyük bir buluş gerçekleştirir ve Almanların Uçan Diskler yada diğer bir değişle UFO’lar üretebilmesinin kapılarını açar. Fakat savaş nerdeyse bitmek üzeredir. Nazi Almanyası tüm cephelerde büyük yenilgilere uğrayarak geri çekilmekte ve kaçınılmaz sonun gelmesini beklemektedir. Savaşın bitmesine yakın belirli bir sayıdaki sayıdaki Nazi önderi, bilim adamı, asker ve sivil personel anavatandan ayrılarak Antartikadaki önceden inşaa edilmiş gizli üsse yerleşir. 1945 yılının sonlarına doğruysa ürettikleri Uçan Disklerle, Dünya gezegeninden ayrılıp, daha güvenli bir şekilde yaşayabilecekleri ve Nazi iktidarını devam ettirebilecekleri, Ay’ın karanlık yüzünde bulunan “Schwarze Sonne” (Karanlık Güneş) ismindeki bölgeye yerleşirler. Naziler bu bölgede yeni üsler kurarak imparatorluklarını devam ettirirler. Amaç tabiki yıkılan ve çeşitli sebeplerden başarısızlığa uğrayan III.Reich’ın yerine yenisini kurmak ve zamanı geldiğinde dünyayı tekrar ele geçirmektir.

iron-sky-picture2018 yılına gelindiğinde yeterli güce ve teknolojiye kavuşan Naziler, Ay’ın karanlık yüzünde saklandıkları gizli üslerden çıkarak, devasa boyutlardaki UFO filoları ile dünyaya saldırırlar. Iron Sky filminin yaratıcıları daha önceden internet üzerinden yayınlanan, bilimkurgu-komedi tarzı bir film olan “Star Wreck” i yaratan ekip. Filmin yapımcılığını Energie Production, Blind Spot Pictures ve Cinet şirketleri üstleniyor. Şu aralar filmin ön yapım aşaması hatta story-board çalışmasının bir kısmını tamamlamış olan ekip, filmin tanıtımı içinde bir tane teaserları hazırlamış. Fakat sanırım şu aralar, bu tarz bağamsız projelerin genel olarak karşılaştığı klasik sponsor ve mali kaynak bulma problemleriyle uğraşıyorlar. Özelliklede bu tip özel efekt kullanımının yoğun olduğu filmlerde, teknolojik ihtiyaçlar dolayısıyla masrafların artması, projeleri bir hayli zora sokan koşullar. Her ne kadar “Star Wreck” filmi bana pek komik gelmemiş olsa bile, Holloywood gibi büyük stüdyolar dışında çekilen bir uzay filmine göre oldukça iyi görsel efektlere sahipti. Özellikle filmin tamamına yakınını yeşil/mavi perde önünde çekiyorsanız, çekim aşaması kolay gibi gözüksede (hani dekor filan yok ya), post-production kısmında büyük uyum sorunlarla karşılaşılabiliyor. Iron Sky filmiyle ilgili beklentilerim oldukça yüksek ama dünyada ki ekonomik durgunluğun en az bir kaç ay daha devam edeceğini düşünürsek, filmi ne zaman izleriz tahmin etmek bir hayli zor. Filmin resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditlinkedintumblrmail

Iron Sky” üzerine bir düşünce

  1. yazilarinizi firsat buldukca okuyorum basarilarinizin devamini diliyorum okuma veyazma ozurlu bir toplum icin oncu olmaniz dileklerimle servgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir