Giyilebilir Bilgisayarların Geleceği

Weareble Computer” veya “Giyilebilir Bilgisayar” her geçen gün daha fazla duymaya başladığımız ve yakın zamanda günlük hayatımızda yaygınca kullanmaya başlayacağımız bir teknoloji terimi. Adından da anlaşılacağı gibi insanların üzerine giyebildikleri ya da çeşitli vücut bölümlerine takılabilen bilgisayar sistemlerine deniliyor.
Örnek olarak üzerinde GPS alıcısı olan ve bir kulaklık vasıtasıyla size sesli yön tarifi yapan bir yön bulma cihazı olabileceği gibi aynı zamanda fare ve klavye gibi ara yüz elemanları olmadan sadece vücut hareketlerinizi algılayan ve kullandığınız bilgisayara kablosuz veri transferi vasıtasıyla komut vermenizi sağlayan bir sistemde olabilir. Okumaya devam et

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditlinkedintumblrmail

Şebeke Bilimine Giriş: Gelişigüzel Şebekeler ve Ölçeksiz Şebekeler

İnsanlar dünyanın öte tarafında yaşayan hiç tanımadıkları birine aslında altı adım uzaklıkta olabilir mi? Ya da bir partide birbirlerini hiç tanımayan insanlar nasıl sosyal bağlar kurar ve gruplar oluştururlar. Veya virüsler yayılırken belirli bir yayılma eğilim gösterir mi yoksa virüsün yayılması gelişi güzel şekilde mi gerçekleşir? Aslında tüm bu soruların cevapları sistemler ve şebekeler arası ilişkileri ve bağlantıları araştıran şebeke biliminde bulmak mümkün.
20. yy ortalarında tüm sistem ve şebekelerin temelinde yatan ilişkilerin ne olduğuna ilişkin araştırmalar, grafik teorisine en önemli katkı sağlayana Macar matematikçiler Erdös ve Reny ortaya attıkları “Gelişi Güzel Şebeke Teorisi” ile ivme kazandığını söylememiz mümkündür. Okumaya devam et

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditlinkedintumblrmail

BSG Online Ve Achilles Walk Sunumu

Geçtiğimiz hafta Yeditepe MBA programında aldığım son ders olan “Business Policy and Strategic Management” da nihayet tamamladım, sıra tez yazmaya geldi. Ders boyunca değerli hocamız Baransel Atçı’nın özellikle “Öğrenen Organizasyon Kültürü üzerine anlattığı uygulamalar ve deneyimlerinin yanı sıra, 10 hafta boyunca internet üzerinden oynadığımız “BSG Online” İş Simülasyonunda da bizzat bu yaklaşımı deneyimlendirme şansını yakaladık.

Okumaya devam et

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditlinkedintumblrmail