oyun1Bilgisayar oyunları ve şiddet arasındaki bağlantı hiç kuşkusuz uzunca bir süredir tartışılmakta olan bir konu. Öte yandan bu konu üzerine yurt dışında önemli araştırmalar yapılmasına rağmen, nüfusunun büyük bir bölümü genç olan Türkiyede bu konuya dair bilimsel araştırma sayısı oldukça sınırlı kalmıştır. Özellikle çeşitli medya kaynaklarının olayı sulandırması ve yanlış bilgilendirmesi sonucunda kamu oyunda bilgisayar oyunlarına yönelik ciddi ön yargılar oluşmuş ve oluşmayada devam etmektedir.
2006 yılında üniversite son sınıfta anket yöntemi ile 200 genç arasında gerçekleştirdiğim “Şiddet İçeren Bilgisayar Oyunlarının Ergenlik Çağındaki Gençler Üzerindeki Etkisi” adlı bu araştırma tamamen o zaman ki mevcut bilimsel kaynak eksikliğini biraz olsada olsa azaltmaya yönelik olarak yapılmıştır. Araştırmanın yöntemi ve kapsamı itibariyle elbette elde edilen veriler sınırlı ve de günümüzdeki geçerlilikleri tartışmaya açıktır. Öte yandan araştırmanın bilgisayar oyunları ve şiddet hakkında ilerki zamanlarda yapılacak daha kapsamlı araştırmalara önemli bir kaynak olacağını düşünüyorum.
Yoğun şiddet içeren bilgisayar oyunlarının gençler üzerindeki olumsuz etkileri su götürmez bir gerçektir ama bilgisayar oyunlarının çocukların bilişsel zekalarındaki olumlu etkiside yatsınamaz. Özellikle bilgisayar oyunlarının çoklu işlem kabiliyetini arttırdığı ve el-göz koordinasyonunu gelişiminde olumlu etkileri olduğu kanıtlandı. Konunun bilimsel olarak araştırılması, eğitimcilerin ve ebebeyinlerin bu veriler ışığında çocuklarını yönlendirmeleri, ülkemizde sağlıklı ve yaratıcı genç nesillerin yetişebilmesi açısında önemli bir husus olduğunu düşünüyorum. Araştırma dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

Aynı konuyla alakalı olarak 2006 yılında çektiğim “Yeni Dünyada Oyuncu Olmak” adlı belgeseli ayrıca ekledim, iyi seyirler.

Yeni Dünyada Oyuncu Olmak from napola1 on Vimeo.