Geçtiğimiz hafta Yeditepe MBA programında aldığım son ders olan “Business Policy and Strategic Management” da nihayet tamamladım, sıra tez yazmaya geldi. Ders boyunca değerli hocamız Baransel Atçı’nın özellikle “Öğrenen Organizasyon Kültürü üzerine anlattığı uygulamalar ve deneyimlerinin yanı sıra, 10 hafta boyunca internet üzerinden oynadığımız “BSG Online” İş Simülasyonunda da bizzat bu yaklaşımı deneyimlendirme şansını yakaladık.


Üç ve dört kişilik gruplardan oluşan, toplamda 10 adet firmanın içersinde bulunduğu spor ayakkabı endüstrisinde, 10 hafta boyunca ciddi bir serbest piyasa rekabeti yaşandı. İsmini meşhur Truva kahramanı olan yenilmez Aşil’den esinlendiğimiz, ve diğer üç arkadaşım ile birlikte yönettiğim “Achilles Walk” / “Aşil’in Adımı” şirketi ile BSG Online oyunu birincillikle tamamladık. (Not: İlyada destanının kahramanlarından olan Aşil, Truva savaşının sonunda Paris tarafından rastlantı eseri vücudunun tek zayıf noktası olan topuğundan yada diğer adıyla Aşil Tendonun’dan vurularak ölür. Topuğu dışında kendisine ne bir ok nede kılıç işlemektedir, çünkü Aşil bebeken annesi Thetis tarafından ölüler ülkesi nehi Stiks’e daldırılmıştır. Fakat annesi elinin suya deymemesi için Aşil’inde topuğunu nehre sokmamıştır.)
Dünyanın her yerinde sadece üniversitelerde değil, profesyonel danışmanlık firmaları tarafından kurumsal firmalar içersinde de oynatılan BSG Online, hem rakip analizi hemde piyasa tahmini ve öngörü geliştirmek açısında oldukça yararlı bir uygulama. On firma arasında altıncı olarak başladığımız sektörde, son beş sene birinciliği kimseye kaptırmadığımız gibi dünya sıralamasında da ciddi dereceler kazandık.
Sunumda ders sonunda birinci olarak tamamlayan firmamızın 10 yıllık dönem boyunca firmanın ve sektörün gelişim analizini, Strateji Haritasını, Balanced Score Card çalışmasını ve uygulamasını detaylı şekilde bulabilirsiniz. Tüm bunların dışında ayrıca herhangi bir şekilde istenmemesine ve “Achilles Walk” aslında oyun içersindeki sanal bir firmadan ibaret olmasına rağmen, onu gerçek bir firma gibi benimseyip video reklam hazırladım, aşşağıda izleyebilirsiniz. Sunumun BSG Online’ı oynayacak veya daha önceden böyle bir şeyi hiç duymamış kişilere fikir verebileceğini düşünüyorum.